Rozmnožování

18. června 2011 v 17:18 | Lulu
Všichni to známe... Jde maminka s dětima do zverimexu, dětem se zalíbí krásné křeččí miminko a když už berou jedno, vemou i druhé, aby měli potomky.... Je to však správně??
Uvedu vám zde pár důvodů, proč by se to dělat nemělo.
  • Zverimexy mívají jednoho, nebo dva dodavatele. Může se tedy lehce stát, že si koupíte bratříčka a sestřičku a ti pak budou mít miminka. To není moc pěkné...
  • Nikdy nevíte, jestli už náhodou samička není těhotná. Potom by k sobě ani nového samečka nepustila.
  • Neřeknou vám, kolik mají křečci měsíců... A to není dobré...
Co tedy dělat pro správné páření křečků?? Když už doma samičku se samečkem máte bylo by dobré vědět, kdy se narodili. Proč??
  • Samičky je dobré pářit od 4 měsíců.
  • Samečci se k chovu používají od 3 měsíců.
Když vaši křečcí miláčkové mají pak víc jak půl roku (tj. 6 měsíců) a ještě nebyli připuštěni už by měli zůstat jen mazlíčky a pářit by se už neměli.
Další důležitá věc pro páření křečků je hmostnost.
  • Samičky než otěhotní by měli vážit min. 120g.
  • Samečci než se pustí k samičkám by měli vážit min. 110g.
Správné místo pro páření křečků je mimo klece. Říká se, že je dobré dát samičku k samečkovi do klece (NIKDY NE OBRÁCENĚ), ale podle mě je nejlepší jiné místo, kde není cítit žádný jiný křeček.
Moje první páření křečků bylo u samečka v kleci, ale další připouštění samičky bude už mimo klece.
Další důležitou informací je to, že samička zrovna nemusí mít říji. Což znamená, že se bude chtít rvát a samečka k sobě nepustí. V takovém případě je od sebe oddělte a zkoušejte to další dny. V žádném případě je u sebe nenechávejte když se budou rvát, mohlo by dojít až ke smrtelnému zranění.
Když už vám tedy všecko vyšlo a jste na 100% rozhodnutí, že chcete nechat samičku nakrýt promyslete si před tím, co s miminky. Mláďátka nemůžou být u maminky věčně. Může se pak stát že syn pak nakryje maminku se sestřičkami a hrozí přemnožení!!
Před krytím byste měli sehnat budoucí majitele, nebo na křečky mít hodně místa a hodně klecí.
Vše zařízeno? Ok. Můžete dát samičku se samečkem k sobě. Když samečka odhání, tak okamžitě pryč. To, že má říji, poznáme tak, že samička zkamení a nadzvedne ocásek. Křečky tak spolu necháme dokud samička nezačne samečka odhánět.
Po páření si zaznamenáme datum krytí a odpočítáme si 16 dní. Za cca 16 dní nám samička porodí.

Zdroje:
Vlastní zkušennosti
Slečna chovatelka s CHS Von Schtaubing
CHS Pity
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.